Zespół Rowka Nerwu Łokciowego

Zespół rowka nerwu łokciowego polega na ucisku nerwu łokciowego w tzw. rowku nerwu łokciowego. Przyczyny mogą być różne, od anomalii anatomicznych, po zapalne. Najczęstsze objawy to ból i drętwienie palców IV i V a także osłabienie czucia w obrębie tych palców. W zaawansowanych przypadkach widoczne są zaniki mięśni wewnętrznych ręki i osłabienie siły chwytu.

Niezbędnym badaniem do oceny stopnia uszkodzenia nerwu jest elektromiografia (EMG). Dodatkowo badaniem ultrasonograficznym (USG) można zobrazować jak mocno zmieniona jest struktura nerwu w miejscu ucisku. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przewodowym nerwów na ramieniu. Aby prawidłowo ocenić nerw łokciowy i jego gałązki operacja powinna być przeprowadzona w bezkrwawym polu operacyjnym z zastosowaniem mankietu uciskowego na ramieniu (podobnie jak przy mierzeniu ciśnienia tętniczego). W zaawansowanych przypadkach oprócz przecięcia struktur uciskających nerw, niezbędne jest podłużne nacięcie zewnętrznej osłonki nerwu a następnie przemieszczenie nerwu w nowe miejsce – tzw. transpozycja przednia podskórna. Zakładane są szwy skórne, a w ranie pozostawiany jest drenik, aby zapobiec powstaniu krwiaka. Ręka unieruchomiona jest w opatrunku kokonowym, w zgiętym łokciu, co umożliwia szybkie i prawidłowe gojenie przeciętych struktur.

Uporczywy ból charakterystyczny dla tej choroby ustępuje natychmiast. Poprawa czucia w palcach wymaga więcej czasu, nawet do kilku miesięcy, co zależy od stopnia zaawansowania choroby i wieku pacjenta. Szwy zdejmowane są po około 10 dniach. Niezwykle istotne jest stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych, a w szczególności noszenie ręki na temblaku, aby zapobiec obrzękowi.

Potrzebujesz porady specjalisty?

Skontaktuj się z nami