Zniekształcone opuszki palców rąk to częsty problem u osób, które doznały urazu. Paliczek dystalny może być skrócony, a kształt palca i płytka paznokciowa zdeformowane. Rzadziej zmiany te są następstwem procesów zapalnych, rozrostów nowotworowych lub wad wrodzonych.
Istnieje kilka opcji rekonstrukcji opuszek. Aby odbudować palec na długości stosuje się przeszczepy kości (najczęściej z wyrostka łokciowego kości łokciowej). Odtworzenie tkanek miękkich polega na wykorzystaniu płata z tego samego palca (tzw. plastyka miejscowa) lub z palca sąsiedniego (tzw. płat krzyżowy). Ta druga metoda wymaga drugiego etapu operacji, czyli rozdzielenia palców po 4 tygodniach.
Każdy plan rekonstrukcyjny dostosowany jest indywidualnie do rodzaju zniekształcenia i warunków anatomicznych pacjenta. W przypadku skrócenia kości paliczka dystalnego, przed zaplanowaniem rodzaju operacji konieczne jest wykonanie RTG palców obu rąk, tak aby można było ocenić ubytek tkanki kostnej i porównać go z odpowiednim palcem drugiej ręki.
Paznokieć, w zależności od jego stanu i oczekiwań pacjenta, można usunąć i wykonać w późniejszym etapie tatuaż medyczny płytki paznokciowej, co daje bardzo dobre efekty estetyczne. Czasem możliwy jest zabieg przeszczepienia łożyska paznokcia z palucha, co umożliwi prawidłowy wzrost paznokcia.
W szczególnych przypadkach, gdy palec jest wyraźnie skrócony i nie ma paznokcia, jedną z opcji terapeutycznych może być mikrochirurgiczna operacja przeniesienia palca ze stopy na rękę.
Potrzebujesz porady specjalisty?
Skontaktuj się z nami