Tzw. rhinoplastykę wykonuje się w celu usunięcia defektów kształtu nosa takich jak garb, skrzywienie, szeroki grzbiet i czubek nosa, zbyt duży albo zbyt długi nos. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Operacje wykonywane „na zamknięto” są niezwykle korzystne dla pacjentów, gdyż cięcia chirurgiczne ukryte są wewnątrz nosa. Dzięki temu blizny pozostają niewidoczne. Obrzęki i zasinienia, które mogą wystąpić wokół oczu ustępują w ciągu 7-14 dni, a opatrunek stabilizujący z grzbietu nosa i szwy usuwa się po 7-10 dniach. Efekt zabiegu operacyjnego jest trwały.
Połączenie podczas jednej operacji zabiegu na przegrodzie nosowej z korekcją nosa jest bezpieczne i efektywne. W niektórych przypadkach jest to wręcz nieodzowne np. podczas korekcji skrzywionego nosa, w którym oprócz kości nosowych skrzywiona jest przegroda. Nie można bowiem zbudować prostego nosa na krzywej przegrodzie.
Ograniczenia wiekowe względem operacji nosa:
Operację wykonuje się po 18 roku życia, a jedynie w niektórych przypadkach po 16 roku życia. Wówczas rozwój nosa jest już ukończony. Oprócz zakończenia rozwój szkieletu kostnego istotnym czynnikiem jest także dojrzałość emocjonalna i możliwość podjęcia decyzji o zabiegu bez zgody rodziców, dlatego najkorzystniejsze jest odczekanie do momentu osiągnięcia przez pacjenta pełnoletności. W zasadzie nie istnieje górna granica wiekowa, po przekroczeniu której operacji tej nie można wykonać. Trzeba jednak mieć świadomość, że z uwagi na właściwości skóry i tkanek miękkich, w starszym wieku wyniki operacji są mniej zadowalające.
Potrzebujesz porady specjalisty?
Skontaktuj się z nami