Rekonstrukcje nerwów i ścięgien

Częstym następstwem urazów lub wcześniejszych działań chirurgicznych (np. po resekcjach nowotworów) są uszkodzenia nerwów i ścięgien w obrębie kończyny górnej, szczególnie ręki.

Operacje nerwów polegają na wycięciu nerwiaków i mikrochirurgicznym zeszyciu końców. Jeśli ubytek nerwu jest duży, wykonuje się przeszczep nerwu (najczęściej z nerwu łydkowego) – fragment nerwu wszywa się jako wstawkę, która ma odtworzyć ciągłość rekonstruowanego nerwu. Regeneracja trwa kilka tygodni i zależy od poziomu uszkodzenia, wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Naprawa ścięgien obejmuje pierwotne lub odroczone zeszycie końców przeciętego ścięgna, a jeśli to nie jest możliwe wykonanie przeszczepu ścięgna – najczęściej wykorzystuje się ścięgno mięśnia dłoniowego długiego. W przypadku zadawnionych lub rozległych urazów może być konieczne wszczepienie tzw. protezy Huntera, czyli silikonowej tasiemki, którą w drugim etapie wymienia się na przeszczep ścięgna. Równie ważne co sama operacja są specjalne ćwiczenia ręki, zgodnie z podanym schematem. Ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich jest niezbędne, aby możliwe było odzyskanie prawidłowej funkcji ręki.

Potrzebujesz porady specjalisty?

Skontaktuj się z nami