Dla pacjenta

Powinieneś być przygotowany do rozmowy z lekarzem i wiedzieć jaki chcesz osiągnąć efekt po zabiegu. Ważne są: Twój stan psychiczny i motywy, które Tobą kierują. Operacja nie rozwiąże problemów osobistych, może tylko poprawić samopoczucie zgodnie z dewizą: „Lepiej wyglądasz – lepiej się czujesz”.

Gdzie można sprawdzić, czy chirurg, u którego mam mieć operację posiada stosowną specjalizację?

W celu weryfikacji kompetencji lekarza, do którego zamierzamy się udać, najwłaściwszym jest wejście na oficjalną stronę Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej – www.ptchprie.pl, gdzie opublikowane są nazwiska specjalistów z dziedziny chirurgii plastycznej.

Co muszę ze sobą zabrać do kliniki?

W naszym Centrum Chirurgii Plastycznej do Państwa dyspozycji są jednorazowe ubranka operacyjne, a także ręczniki i szlafroki. Jeśli operacja wiąże się z pozostaniem na noc, sugerujemy zabrać ze sobą tylko obuwie domowe i przybory toaletowe, ewentualnie piżamę. W przypadku operacji w obrębie twarzy lub piersi radzimy przywieźć ze sobą odzież zapinaną z przodu na guziki lub zamek błyskawiczny ze względu na większą wygodę ich zakładania.

Czy istnieje ryzyko wystąpienia powikłań po operacji?

Podczas konsultacji należy ustalić z lekarzem, jakiego efektu oczekujemy i na ile możliwe jest jego zrealizowanie. Musimy wziąć pod uwagę nasz wiek, stan zdrowia, budowę ciała i tryb życia. Czasami określone uwarunkowania wyznaczają możliwe granice wykonania zabiegu. Zaufania nie powinien wzbudzać lekarz, który bezkrytycznie przyjmuje nasze sugestie i obiecuje podjąć się każdej operacji. Nie powinniśmy decydować się także na gwałtowne i drastyczne zmiany, jeśli nie są one faktycznie potrzebne. W przeciwnym razie może mieć to wpływ na późniejsze kłopoty zdrowotne. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań powinniśmy poddawać się zabiegom na miarę naszych rzeczywistych potrzeb i fizycznych możliwości. Każdy pacjent musi ponadto stosować się do zaleceń lekarza dotyczących postępowania po zabiegu. Nie warto sugerować się radami postronnych osób. Okres gojenia jest w każdym przypadku indywidualny, a jednocześnie równie ważny jak sama operacja i w dużej mierze decyduje o końcowym efekcie.

Czy przed operacją konieczne jest szczepienie przeciw żółtaczce?

Szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B nie jest obowiązkowe, jednak zaleca się jego wykonanie osobom zamierzającym poddać się zabiegom operacyjnym.

Czy przed operacją konieczne jest szczepienie przeciw Covid-19?

Szczepienie przeciw Covid-19 nie jest niezbędne, ale bardzo zalecane, niezależnie od planowanej operacji. Minimalny odstęp pomiędzy zabiegiem a ostatnią dawką szczepienia to 2 tygodnie. Osoby, które nie są zaszczepione a planują operację w obrębie twarzy lub taką, która wymaga znieczulenia anestezjologicznego muszą wykonać na 48h przed badanie PCR w kierunku Covid-19.

Potrzebujesz porady specjalisty?
Skontaktuj się z nami